Blog

ARBATA BE KOFEINO: SAVYBĖS IR NAUDA

Arbata be kofeino įgauna šį pavadinimą po to, kai buvo atliktas specialus procesas, kurio metu pašalinama didžioji dalis teino (kuris turi būti mažesnis nei 2,5 % pradinio jo kiekio arbatoje). 

Arbatoje be kofeino skoniai ir aromatai išlieka nepakitę, o arbatoje ne esant kofeinui pasireiškia tam tikras teigiamas poveikis sveikatai.

Kas yra arbata be kofeino

Norint gauti arbatą be kofeino, augalo lapai maišomi su skystu anglies dioksidu aukštame slėgyje ir temperatūroje, kol jis virsta tirpikliu, kuris įmagnetina lapuose esančias mažas teino molekules ir jas pašalina iš arbatos augalo lapų.

Yra keletas internetinių duomenų bazių, kuriose pateikiami kofeino ir teino kiekio tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, kavos ir arbatos, įvertinimai. Tačiau  kiekis  šiuose pagamintuose gėrimuose  gali skirtis priklausomai nuo konkrečių veiksnių  , pvz., kur buvo auginamos kavos pupelės ar arbatos lapai, kaip jie buvo nuimti ir kada, koks gamybos procesas buvo atliktas ir kaip paruošiamas galutinis produktas.

Visos arbatos gali būti be kofeino  ir gaunamos iš vieno augalo, kurio botaninis pavadinimas yra Camellia sinensis. 

Labiau žinomų  arbatos rūšių,  tokių kaip baltoji, žalioji ir juodoji arbata, skirtumus lemia tai, kaip lapai apdorojami po derliaus nuėmimo. 

Arbatos be kofeino savybės ir nauda

Nors arbatoje esantis teino kiekis dau mažesnis nei kavoje, tačiau joje vis dar yra dideli kiekiai, kurie daugeliu atvejų gali sukelti nepageidaujamą stimuliaciją arba turėti priešingą poveikį rėmeniui, dehidratacijai ar širdies sutrikimams. 

Tačiau šį šalutinį poveikį galima sumažinti  sumažinus teino kiekį arbatoje.

Arbatoje be kofeino yra mažiau antioksidantų ir polifenolių, kurie yra naudingi sveikatai. Tai reiškia, kad yra tikimybė, kad arbata be kofeino gali būti ne tokia gera organizmui kaip įprasta arbata, nors svarbu pabrėžti, kad tai nėra visiškai ištirta.

Kadangi arbatoje be kofeino nėra stimuliuojančios medžiagos ją galima prieš miegą, nerizikuojant patirti nemigos. 

Be kita ko, arbata be kofeino yra labai universali ir plačiai prieinama tiek birioje formoje, tiek paketėliuose, todėl ją galima paruošti su klasikiniais priedais, kurie naudojami įprastai arbatai. 

Kontraindikacijos: ar arbata be kofeino jums kenkia?

Dauguma pasaulinių sveikatos organizacijų rekomenduoja  apriboti kofeino ir teino kiekį iki 400 mg per dieną  ar mažiau, tačiau yra įrodymų, kad net iki 1200 mg šių dviejų medžiagų per dieną gali turėti naudos sveikatai. 

Tačiau atsakymas į klausimą, ar arbata be kofeino yra bloga, yra trumpas ir paprastas: arbata be kofeino neturi jokių pašalinių efektų.

Apskritai, nebent turite konkrečių sveikatos problemų ar jautrumo produktui, arbata be kofeino gali būti geriausias pasirinkimas norint mėgautis karštu ar šaltu gėrimu bet kuriuo paros metu.

Arbata be kofeino kapsulėse

Arbata be kofeino, kaip ir klasikinė, yra ne tik biri ar pakeliuose, bet ir kapsulių pavidalu, pavyzdžiui, DolceVita arbata be kofeino su citrina, suderinama su Nespresso®, A Modo Mio® ir Dolce Gusto®. 

Ji turi visas sveikąsias antioksidacines savybes, kurios yra tradicinėje arbatoje. Kiekviename puodelyje gausu antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme, kurie, kaip įtariama, sukelia rimtas ligas. 

Iš to galime daryti išvadą, kad  geriant arbatą be kofeino galima mėgautis nauda sveikatai, nes kavos aparatų kapsulės gali paruošti skanų ir greitą gėrimą.